VW na kolenách (Jeremy Clarkson o kauze Dieselgate)

VW na kolenách (Jeremy Clarkson o kauze Dieselgate)

VW sa skrátka pozrel na údaje svojvoľne vymyslené úradníkmi a rozhodol sa ich ignorovať.

Takže VW bol v Amerike prichytený pri čine. Prichádza hurikán pokúť, žalôb a znížených predajov. A pri VW to neskončí, keďže VW vlastní Audi, Bugatti, Bentley, Lamorghini, Porsche, Seat a aj znacku Skoda. "Zlý VW, zrátajte im to!" vraví hlas ľudu a najmä zelených aktivistov. Ak ale Nemecko príde o zisky z tejto skupiny, kto zachráni druhé Grécko a ubytuje polku Sýrie?

VW vraj mnohých sklamal. Ako naznačil napr. aj nemecký autoklub ADAC, VW nebude jediná značka, ktorá si pri testoch pomohla. Ale nalejme si čistého vína - čo VW svojim prečinom reálne spôsobil?

Názor Jeremyho Clarksona sa pravdepodobne nebude každému páčiť pretože, ako zvyčajne, veľmi priamčiaro popisuje realitu.

"Celý príbeh začal v pokryvených mysliach eko-aktivistov, ktorí celé roky prehlasovali, že ak chceme zachrániť planétu, musíme si kupovať dieselové autá. A hľa, keď tak polovica z nás urobila, náhle zmenili svoj názor a hovoria: Nie, dieselové autá sú novou globálnou hrozbou."

"Celý príbeh začal v pokryvených mysliach eko-aktivistov, ktorí celé roky prehlasovali, že ak chceme zachrániť planétu, musíme si kupovať dieselové autá. A hľa, keď tak polovica z nás urobila, náhle zmenili svoj názor a hovoria: Nie, dieselové autá sú novou globálnou hrozbou. Vytvárajú mix ddusíku a kyslíku, ktorému budeme hovoriť NOx (pretože to znie strašidelne) a tento mix zabije naše deti a šteňatá ešte pred tým, než si zajtra dáme šálok čaju."

Pokračovaním tohto príbehu sú rôzne limity toho, koľko NOx môžu automobily produkovať. Automobilky musia míňať majland na vývoj nových dieselových motorov, ktoré okrem nafty používajú aj močovinu aby mohli tieto limity spĺňať. VW si pri testoch pomohol špeciálnym softvérom, ktorý uvádzal isté emisné hodnoty s miernym prikrášlením.

Kto tým vlastne trpel? Zákazníci VW? "Ani náhodou."

Zamyslime sa ako Jeremy. Kto tým vlastne trpel? Zákazníci VW?
"Ani náhodou. Autá, ktoré si zákazníci VW kúpili jazdia lepšie než tie, ktoré by boli vyrobené podľa platných pravidiel. Dostali lepši motor, ktorý nepotrebuje nádrž plnú močoviny na to, aby mohol fungovať správne."

A čo naše deti a šteniatka?
"Matematici z Greenpeace vypočítali, že obchádzaním pravidiel VW zavraždil 1700 ľudí. To ale nie celkom pravda, keďže 60 percent emisií NOx vytvorených ľudskou činnosťou nepochádza z dopravných prostriedkov. A na zbytku majú hlavný podiel nákladné automobily a autobusy. Takže aby sme všetko uviedli na správnu mieru, vo fungovaní dieselového Golfu vášho suseda to nespôsobilo podstatný rozdiel."

"Ide tu o jednoduché obídenie pravidiel, ktoré robíme všetci v každodennom živote."

"VW sa skrátka pozrel na údaje svojvoľne vymyslené úradníkmi a rozhodol sa ich ignorovať. Nehovoríme ale o thalidomide alebo Bhópalskej katastrofe. Ide tu o jednoduché obídenie pravidiel, ktoré robíme všetci. Nechávame si vracať DPH za tovar osobnej spotreby nakúpený na firmu. Parkujeme tam, kde sa nemá ak si len chceme odbehnúť do obchodu. Píšeme životopisy, ktoré nie sú až tak celkom pravdivé. Dokážeme presvedčiť samoobslužné pokladne, že tá fľaša šampusu je vlastne balíkom keksov. A naše deti si falšujú občianky, aby mohli v piatok večer vyraziť do klubu." zamýšľa sa Jeremy a priznáva, že na vysokej škole urobil skúšku zo stenografie len vďaka malému magnetofónu a slúchadlu schovanému vo vlasoch. Kto z nás ale nikdy také niečo neurobil?

"Nejde ale iba o jednotlivcov. Pred niekoľkými rokmi mala jedna veľká európska automobilka problém, keď minula milióny na nový model, ktorý nemohol prejsť meraním hlučnosti. Tak prišla s dômyselným plánom. Počas testu inžinieri rozbehli auto na požadovanú rýchlosť a potom vo chvíli, keď sa blížili k úradníkovi merajúcemu hlučnosť jednoducho zaradili neutrál a nechali auto plachtit. Auto dostalo pečiatku, šlo do predaja a vy ste si ho dosť pravdepodobne kúpili. Aspoň ja áno. Je toho ale viac. Jedna talianska značka vybavila výfukové potrubie svojich áut klapkami, ktoré počas testov zostávajú zatvorené. Akonáhle sa ale nachádzate v reálnom svete, príde kúzlo a klapky sú otvorené."

"Zaujíma to ale vlastne niekoho? Nie, na rozdiel od guardianu aleo pápeža by ste mali vedieť, že to nie je otázka života a smrti, ale len hra. Eko-aktivisti by s tým ale určite nesúhlasili. Podľa nich si auto od VW kupujete len kvôli nízkym hodnotám emisií NOx. To je ale blbosť. Jeden taký model som si v lete kúpil a čo vychádzalo z výfuku ma vôbec nezaujímalo. Staral som sa o bezpečnosť, hodnotu, výkon a kvalitu. A koľko NOx vychádza z výfuku? Ako každému rozumnému človeku na tomto svete mi to bolo úplne ukradnuté."

"Chceme vidieť Golfy s dymiacimi komínmi alebo citróny s nápisom "klamár"."

"Z tohto dôvodu si myslím, že by VW nemal byť mučený za dobre mienené, neškodné podvádzanie. Je tu ale nebezpečenstvo, že práve to sa stane ak bude manažment automobilky nadalej stínať hlavy a potiť sa na tlačových konferenciách. VW mával najlepšie reklamy na svete. Veď dokázal nechať celý svet zabudnúť, že ho založil Hitler a riadili Nacisti. A teraz by mal prísť s rovnakým trikom. Chceme vidieť Golfy s dymiacimi komínmi alebo citróny s nápisom "klamár". A možno by u toho mohla hrať hudba skupiny Busted (anglický termín na zatknutie políciou). Nech už to bude čokoľvek, firma si musí získať svoju cestu späť do našich srdcí cez náš zmysel pre humor."

Takto s úsmevom uzatvára svoju úvahu Jeremy. Súhlasíš s ním, alebo si kauzou VW trpel?

Zdroj: The Sunday Times

Kontakt

Máš niečo na srdci? Povedz nám to!

13+7=