Výbava

Čo by v aute nemalo počas zimy chýbať?


Ak bývaš v kopci, na ktorý je cesta udržiavaná len sporadicky, alebo sa sem-tam potrebuješ dostať na ťažko dostupné miesta, tak by vo výbave tvojho auta nemali chýbať reťaze. Môžu ti pomôcť dostať sa na miesta, kam by sa bez nich pneumatiky len zúfalo šmýkali po snehu alebo po ľade.


Textilné návleky

Keďže doba sa rýchlo hýbe vpred, dnes už nemusíš mať kufri veľké, ťažké kovové reťaze, ktoré by ti navyše mohli poškodiť elektrón. Namiesto toho sa dajú kúpiť "textilné" návleky, do ktorých kolesá oblečieš a spravia ti rovnakú službu, akú by ti urobili reťaze. A neriskuješ pri tom poškodenie elektrónu.

Kto raz zažil poriadnu námrazu na okne bez toho, aby mal pri sebe škrabku a musel ju zoškrabať rukou vie, o čom hovorím keď poviem: maj v aute včas pripravenú škrabku s metličkou na okná. Je to vec malých rozmerov, ktorá ti nebude zavadzať, ak ju náhodou práve nepotrebuješ. Keď sa však potreba ohlási, tak budete so škrabkou najväčší kamaráti.


Chemické čistenie okna

Pre naše pohodlie páni chemici vyvynuli prostriedky, ktoré stačí na okno nastriekať, chvíľu počkať a to, čo bolo ešte pred chvíľou námrazou z okna jednoducho zotrieť ako kvapalinu. Mnoho motoristov preferuje tento spôsob odstraňovania námrazy keďže je rýchly a, hlavne, netreba ani škrabkať a vystavovať svoje ruky nepríjemným, studeným pocitom.

Zimné obdobie je charakteristické tým (aspoň v našej časti sveta), že sa skoro stmieva. Pravdepodobnosť, že budeš musieť riešiť nejaký problém s autom v tme sa teda v tomto období zvyšuje. Práve vtedy vie byť vynikajúcim pomocníkom baterka.

Odporúčame mať pri sebe baterku, ktorá je napájaná z externej batérie (rozumej nepotrebuješ ju zapojiť do zapaľovania, aby svietila). Tá ti dokáže pomôcť aj v prípade, že ti elektrina v aute vypovedá službu.

Slovenský zákon hovorí o jednej reflexnej veste (zjednodušene povedané), ktorá musí byť na dosah zo sedadla vodiča. My ti však určite odporúčame mať v aute aspoň 2 reflexné vesty.

V zime je už v skorých poobedňajších hodinách tma. Napriek tomu, že všetci veríme, že naše auto sa nepokazí, a že nebudeme mať nehodu je dobré reflexné vesty v aute mať. Ak budeš mať poruchu alebo defekt v tme, pasažier vedľa teba ti nebude môcť ísť pomôcť s obhliadkou či opravou. Bez reflexnej vesty by si vystavil jeho život riziku. Reflexné vesty nestoja veľa no keď príde núdzová situácia a posádka auta ich potrebuje, tak sú na nezaplatenie.