Máš správny tlak v pneumatikách?

Pneumatiky sú jedinou plochou, ktorou sa auto priamo spája s povrchom. Netreba podceňovať ani takú zdanlivú "maličkosť", akou je tlak v pneumatikách.


Zvykneš si merať tlak v pneumatikách? Odpozoroval si, že tlak pekne drží a teda nemáš defekt alebo iný únik vzduchu? Ak si odpovedal áno, skvelé - sme radi, že sa zaujímaš. Udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách je nevyhnutné pre to, aby tvoje vozidlo správne prenášalo hnacie a brzdné sily na vozovku. A aby sa s ním dalo správne manipulovať, samozrejme.


Ak si aj odpozoroval, že ti tlak počas leta v pneumatikách pevne drží, v zime to nemusí byť pravda.


Vzduch nie je stála substancia. Uvedomuje si to aj Nissan - pneumatiky jeho legendárneho modelu GT-R sú namiesto vzduchu nahustené dusíkom. Tlak pneumatík s dusíkom nereaguje na zmenu teploty. Vzduch však áno.

S poklesom teploty klesá aj tlak vzduchu v pneumatikách. Počas jazdy sa pneumatiky samozrejme zahrejú a tlak v nich sa opäť zdvihne. Nás však zaujíma tlak vzduchu za studena, kým sa pneumatiky ešte nezahriali. Treba mať na mysli aj to, že v zime môže byť veľký teplotný rozdiel medzi dňom a nocou. Tlak v pneumatikách je ideálne kontrolovať, keď je aj vonkajšia teplota najnižšia. Ak by sme tlak nastavili počas horúceho dňa, pneumatiky by boli v chladnej noci opäť "mäkké".

Je dôležité, aby boli pneumatiky za studena nahustené v súlade s tým, čo nám radí výrobca. Štítok, ktorý hovorí ako by si mal mať pneumatiky nahustené sa zväčša nachádza na ráme dverí vodiča (viditeľné po ich otvorení) alebo na veku palivovej nádrže. Ešte raz zopakujeme, že správne hustenie pneumatík je extrémne dôležité. Jednak preto, aby si optimalizoval spotrebu a aby sa pneumatiky neopotrebovali viac, než je nutné. Najdôležitejšie však je, aby auto správne "komunikovalo" s vozovkou. Aby si mohol včas zabrzdiť a aby auto správne reagovalo na tvoje pokyny.