Nikdy nepodceňuj úlohu pneumatík!

Nikdy nepodceňuj úlohu pneumatík! Na mnohých miestach sa dočítaš, že ak nenajazdíš veľa kilometrov a jazdíš primárne v meste, tak nie je dôvod investovať do lepších pneumatík. My s tým nesúhlasíme. Ak ti pneumatiky zachránia prdel v jednej krízovej situácii za 3 roky nestačí to na to, aby si si za nich trochu priplatil? Môže sa jednať o predídenie malému ťuknutiu, ale rovnako aj situácii, kde môže ísť o život. Uvedom si, že pneumatiky predstavujú jedinú plochu, ktorá spája tvoje auto so zemou. Všetko, čo tvoje auto dokáže sa na povrch prenáša výlučne prostredníctvom nich. Mať zlé pneumatiky je niečo ako jazdiť s tupými korčuľami po ľade; môžeš byť vynikajúci korčuliar, ale nikdy nedosiahneš taký výkon ako tí s ostrými čepeľami.Kedy prezuť?

Čo hovorí zákon a čo odporúčame my.

Zákon

Podľa slovenského zákona je motorista povinný používať pri jazde zimné pneumatiky (na všetkých nápravách) v období od 15. novembra do 31. marca vtedy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Na zimných pneumatikách musí mať dezén hĺbku minimálne 4mm.

V prípade porušenia tejto povinnosti ti môže policajt udeliť vysokú pokutu. Okrem polície by tento fakt v prípade problému určite využila aj poisťovňa - mohla by krátiť poistné plnenie (či už pri povinnom, alebo havarijnom poistení).

Čo ti odporúčame my

Prezuť pneumatiky dostatočne včas je, samozrejme, hlavne otázkou tvojej bezpečnosti. A v konečnom dôsledku aj bezpečnosti ostatných, ktorých počas jazdy stretneš na cestách.

Netreba čakať na prvý sneh, významnú úlohu hrá v prvom rade teplota. Na výrobu letných a zimných pneumatík sa používa rozdielna zmes. Keď teplota klesne pod 7°C, letné pneumatiky už nemusia byť bezpečné. Gumová zmes, z ktorej sú vyrobené je prispôsobená vyšším teplotám a výsledkom je, že pri nižších teplotách na letných pneumatikách strácaš priľnavosť, zhoršujú sa jazdné vlastnosti, predlžuje brzdná dráha... Ak je teplotný rozdiel počas dňa a noci veľký (napr. 14°C cez deň a 4°C v noci) musíš zvážiť, či jazdíš hlavne cez deň (keď je ešte teplo) a nechces si zbytočne ničiť zimné pneumatiky, alebo či jazdíš aj ráno a večer. Dobrým dôvodom, prečo neodkladať prezúvanie na poslednú chvíľu je vyťaženosť pneuservisov. Ak by zo dňa na deň nasnežilo budeš hľadať pneuservis, kde by mali čas prezuť tvoja auto v ten deň (alebo najbližšie dni) pravdepodobne márne.Ako si vybrať tie správne?

Idem si kúpiť nové pneumatiky


V prvom rade si treba vyberať pneumatiky v takom rozmere, aký máš zapísaný v technickom preukaze vozidla. Na zimných pneumatikách nájdeš označenie M+S (mud and snow - blato a sneh). Od letných pneumatík sa líšia dezénom, vnútornou konštrukciou a najmä zmesou, z ktorej je guma vyrobená.

Podľa čoho si vybrať tie správne? Voľba výrobcu a typu pneumatík je absolútne individuálny. Rozhodnutie ale väčšinou vzniká po zvážení informácii z troch nižšie uvedených zdrojov.


Referencie

Referencie od známych sú zrejme tá najlepšia vec, podľa ktorej sa môžeš riadiť. Komentáre a zhodnotenia rôznych pneumatík samozrejme nájdeš aj na internete ale ich korektnosťou a nestrannosťou si už nemôžeš byť istý tak ako od ľudí, ktorých poznáš.

Toto sú tri ingrediencie, z ktorých môžeš namiešať tú správnu voľbu pre teba. Tieto 3 parametre sú už súčasťou štítku, ktorý by si mal nájsť na každej pneumatike. Často je to niečo za niečo (napr. lepšia priľnavosť za cenu vyššej hlučnosti).

Spotreba, priľnavosť na mokrom povrchu, hlučnosť

Testy

Pozor na testy pneumatík! Mnoho z nich nie je tak nestranných, ako sa tvári. Keď budeš pri svojom výbere zohľadňovať testy, tak si pozri tých testerov, o ktorých si presvedčený, že im môžeš dôverovať.Pneumatiky už mám alebo sa chystám kúpiť použité

Na čo si treba dať pozor?


Hĺbka dezénu

Ak zimné pneumatiky už máš, alebo kupuješ použité maj na pamäti slovenský zákon, ktorý hovorí, že minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je 3mm. Silne však odporúčame používať pneumatiky, ktoré majú hĺbku dezénu väčšiu než 4mm.

Guma časom tvrdne

Okrem toho je treba mať na pamäti, že pneumatiky časom tvrdnú. Môžeš mať 5-ročné pneumatiky, ktoré majú stále dostatočný dezén ale ak guma príliš stvrdla, budú mať zlé jazdné vlastnosti. Zistíš to napríklad tak, že ťa auto bude v koľajach na ceste silne ťahať na stranu (silnejšie, než ťa ťahali pneumatiky, ktoré si mal obuté pred tým).